Statut fundacji
Wspierania Inicjatyw
Społeczno-Edukacyjnych, Kultury
oraz
Ochrony Dziedzictwa Narodowego
„Dla Pokoleń”
Postanowienia ogólne
- 1
Fundacja pod nazwą Fundacja Wspierania Inicjatyw Społeczno-Edukacyjnych, Kultury
oraz Ochrony Dziedzictwa Narodowego „Dla Pokoleń”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Małgorzatę Agatę Fronczek, z domu Szponarowicz, córkę Zbigniewa i Danuty, urodzoną w Lublinie 11 lutego 1967 r., zam. w Lublinie przy ul. Organowej 1/63, seria
i numer dowodu osobistego AMZ945968, PESEL 67021104388, zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez zastępcę notariusza Aleksandrę Piskorską-Aftykę
w kancelarii notarialnej Roberta Fronca w Lublinie, ul. Spokojna 17/15, w dniu 09 czerwca 2014 r., repertorium A-Nr 2799/2014, zmienionym oświadczenie woli z dnia 10 czerwca
2014 r., repertorium A-Nr 2837/2014, działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r.
o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97), ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 r. Nr 96 poz. 873), innych obowiązujących przepisach prawnych oraz postanowień niniejszego Statutu.
- 2
Fundacja posiada osobowość prawną.
- 3
- Siedzibą Fundacji jest miasto Lublin.
- Sądem właściwym rejestrowym dla Fundacji jest Sąd Rejonowy Lublin-Wschód
w Lublinie, z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
- 4
Fundacja jest ustanowiona na czas nieokreślony.
- 5
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Dla właściwego realizowania swych celów, Fundacja może prowadzić działalność
poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych. - Fundacja jest organizacją pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego
w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie (Dz.U. 2003 r. Nr 96 poz. 873). - Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ww. ustawie o działalności pożytku publicznego, na rzecz ogółu społeczności, a w szczególności osób, o których mowa §8 Statutu.
- Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego.
- 6
Ze względu na cele statutowe, nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- 7
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, jednostki organizacyjne, a także przystępować do spółek oraz innych fundacji.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji.
- Fundacja może używać znaku graficznego, a także logo z napisem wskazującym nazwę Fundacji.
- Fundacja może posługiwać się skrótem Fundacja „Dla Pokoleń”
Cele i zasady działania Fundacji
- 8
Celem nadrzędnym Fundacji jest kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych
w duchu polskiej racji stanu poprzez propagowanie szacunku do dokonań narodowych, społecznych i kulturowych Polski, praca na rzecz rozwoju społecznego, osobistego
oraz wsparcie grup marginalizowanych i potrzebujących pomocy psychologicznej w imię przyszłych pokoleń.
Fundacja realizuje swoje cele :
- W zakresie działań kulturalnych, obywatelskich, społecznych, edukacyjnych:
- Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnych dziedzinach życia społecznego.
- Upowszechnianie i promowanie literatury, sztuki i kultury oraz działania na rzecz życia literackiego, kulturalnego i społecznego, w tym działania
na rzecz współpracy z instytucjami, organizacjami artystycznymi, oświatowymi
i kulturalnymi, naukowymi w kraju i za granicą Polski. - Upowszechnianie i promowanie działań artystycznych, edukacyjnych
i intelektualnych. - Inspirowanie i uczestnictwo w międzynarodowej wymianie artystycznej i dialogu międzykulturowym oraz działanie na rzecz integracji europejskiej i współpracy miedzy społeczeństwami.
- Promowanie ochrony praw i swobód obywatelskich, aktywności i odpowiedzialności.
- Wspomaganie rozwoju lokalnego, organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz dobra publicznego w takich dziedzinach życia społecznego, jak: edukacja, nauka, kultura, literatura, media, informacja, integracja europejska, ochrona środowiska, turystyka, ochrona zdrowia, przedsiębiorczość, pomoc społeczna, charytatywna i humanitarna.
- Działania związane z wyrównywaniem szans edukacyjnych, dostępu do kultury
i sztuki na obszarach zmarginalizowanych oraz działania związane z wyrównywaniem szans grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (np. osób niepełnosprawnych, osób starszych, dzieci i młodzieży ze środowisk patologicznych lub terenów zaniedbanych gospodarczo, społecznie i kulturowo). - Prowadzenie działań związanych ze współpracą międzynarodową w zakresie rozwoju demokracji, edukacji, nauki, kultury, wymiany informacji, ochrony środowiska, turystyki, ochrony zwierząt, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i humanitarnej.
- Prowadzenie działań na rzecz tworzenia i wdrażania programów stypendialnych
i szkoleniowych na rzecz dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej, wolontariuszy. - Upowszechnianie kultury fizycznej i popularyzowanie zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej.
- Prowadzenie działań na rzecz zachowania materialnej i niematerialnej spuścizny historycznej, zabytków, pamiątek i ochrony miejsc historycznych oraz organizowanie domów pracy twórczej, bibliotek, archiwów, izb pamięci, wystaw stałych i czasowych, muzeów, skansenów, izb regionalnych.
- Prowadzenie działań promujących miejsca związane z historią i kulturą w kraju i poza jego granicami, w tym tworzenie miejsc pamięci.
- Zbieranie i publikowanie informacji związanych z działalnością opisaną w punkcie 1.l oraz prowadzenie działalności wydawniczej.
- Aktywne promowanie kultury, sztuki i nauki polskiej, ochrona dziedzictwa kulturowego, wspieranie działań o charakterze etnograficznym oraz organizowanie domów pracy twórczej, bibliotek, archiwów, izb pamięci, wystaw stałych i czasowych, muzeów, skansenów, izb regionalnych.
- Prowadzenie działalności związanej z organizowaniem imprez o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, imprez turystycznych, sportowych, wycieczek tematycznych na terenie kraju i poza jego granicami.
- Budowanie kontaktów międzyludzkich opartych na przyjaźni i solidarności.
- Działania na rzecz kształtowania postaw obywatelskich i aktywizacja lokalnej społeczności.
- Pomoc społeczna na rzecz młodzieży ze wsi i małych miast w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych osób.
- W zakresie działań na rzecz rozwoju osobistego, pomocy psychologicznej oraz działań profilaktycznych:
- Prowadzenie działań profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, patologiom społecznym, zachowaniom ryzykownym.
- Prowadzenie działań o charakterze edukacyjno-wspierającym dla dzieci, młodzieży, rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie promowania zdrowego stylu życia, profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania problemom alkoholowym i narkotykowym, rozwoju osobistego itp.
- Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży.
- Wspieranie rodziny w jej funkcjach wychowawczych i społecznych.
- Udzielania i organizowanie wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego
i pedagogicznego osobom potrzebującym. - Prowadzenie działań psychoedukacyjnych.
- Prowadzenie i organizowanie rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz podejmowanie działań na rzecz integracji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością.
- Organizowanie i prowadzenie kursów i szkoleń dla osób pracujących z osobami
z niepełnosprawnością zakresie m.in. nowatorskich metod terapeutycznych, technik arteterapii, metod aktywizacji społeczno-zawodowej itp. - Organizowanie i prowadzenie działalności polegającej na doskonaleniu zawodowym nauczycieli i kadry kierowniczej wszystkich typów szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w zakresie kompetencji organizacyjnych, dydaktycznych, wychowawczych, pedagogicznych, psychologicznych, społecznych
i osobowościowych, niezbędnych w pracy z dziećmi i młodzieżą. - Aktywizacja osób bezrobotnych dla uzyskania poprawy warunków życia i tworzenie miejsc pracy.
- 9
Dla osiągnięcia swych celów, Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.
Majątek i dochody Fundacji
- 10
Majątek Fundacji stanowi wkład pieniężny Fundatora w kwocie 1.000 (jeden tysiąc) złotych, tworzący fundusz założycielski Fundacji oraz inne mienie, w tym środki finansowe, ruchomości, nieruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
- 11
- Realizacja celów Fundacji finansowana jest z funduszu oraz z dochodów uzyskanych przez Fundację, na zasadach przewidzianych w niniejszym statucie.
- Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- krajowych i zagranicznych darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji, datków i subwencji,
- dochodów uzyskanych z akcji promocyjnych, zbiórek i imprez publicznych, prowadzonych przez Fundację,
- zysku z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego w kraju i za granicą,
- operacji finansowych,
- odsetek bankowych.
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny lub subwencji jednorazowej lub łącznej, w wysokości co najmniej 1000 PLN złotych lub, gdy idzie o osoby z zagranicy, równowartość tej sumy w USD dolarach USA lub euro, uzyskują tytuł Sponsora Fundacji. Tytuł Sponsora Fundacji ma charakter osobisty.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji może złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- 12
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Fundacja odpowiada całym swoim majątkiem za swoje zobowiązania.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
Organy Fundacji
- 13
Organami Fundacji są:
– Zarząd Fundacji,
– Rada Fundacji.
- 14
- Zarząd Fundacji składa się od 1 (jednego) do 3 (trzech) członków, w tym Prezesa Zarządu Fundacji oraz Wiceprezesa Zarządu Fundacji, powoływanych i odwoływanych
przez Fundatora. Fundator może wyznaczyć, w formie pisemnej, osobę fizyczną lub prawną, która przejmie wykonywanie niniejszego uprawnienia. - Członkowie Zarządu Fundacji są powoływani na czas nieokreślony.
- Fundatormoże wejść w skład Zarządu Fundacji.
- Fundatorowi przysługuje prawo odwołania Zarządu i Rady Fundacji lub każdego
z jego członków w każdym czasie. - Fundator wydaje rozstrzygnięcia w formie uchwały.
- 15
- Członkostwo w Zarządzie Fundacji ustaje z chwilą rezygnacji, w skutek odwołania, albo w wyniku śmierci członka Zarządu Fundacji.
- Zarząd Fundacji może powołać, jako ciało doradcze, Komisję Programowo-Naukową, złożoną z osób legitymujących się dorobkiem naukowym lub artystycznym.
- Członkowie Zarządu Fundacji mogą, z tytułu pełnienia tych funkcji, być wynagradzani i nagradzani.
- Członkowie Zarządu Fundacji mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy oraz stosunku cywilnoprawnym.
- Pracami Zarządu Fundacji kieruje Prezes Zarządu Fundacji.
- Zarząd Fundacji wydaje rozstrzygnięcia w formie uchwały.
- 16
- Odwołanie członka Zarządu Fundacji może nastąpić w szczególności w razie:
- wykonywania działalności, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu Fundacji,
- choroby, ułomności lub utraty sił – powodujących trwałą niezdolność do sprawowania tej funkcji,
- niespełniania obowiązków członka Zarządu Fundacji przez okres dłuższy niż 2 (dwa) miesiące,
- nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu Fundacji,
- istotnego naruszenia postanowień Statutu.
- Członkowie Zarządu Fundacji nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem,
za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. - Fundator zastrzega sobie prawo odwołania członków Zarządu Fundacji z innych przyczyn, niż określone w ust. 1.
- 17
- Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością i reprezentuje Fundację na zewnątrz.
- Do reprezentowania Fundacji upoważniony jest każdy członek Zarządu Fundacji działający samodzielnie.
- Szczegółowy tryb działania Zarządu Fundacji określa „Regulamin Zarządu Fundacji”, uchwalony przez Zarząd Fundacji. Tryb działania Zarządu Fundacji musi być zgodny ze Statutem Fundacji.
- 18
Do zadań Zarządu Fundacji należy w szczególności:
- Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.
- Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji.
- Zatrudnianie pracowników Fundacji i ustalanie wysokości środków na ich wynagrodzenia.
- Ustalanie regulaminu pracy Biura Fundacji oraz regulaminu działania oddziałów terenowych.
- Powoływanie i odwoływanie Dyrektora Biura Fundacji oraz innych osób pracujących w Fundacji.
- Podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów.
- Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji.
- Występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian Statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacji Fundacji.
- Uchwalanie rocznych lub/i wieloletnich programów działania Fundacji w oparciu
o założenia uchwalone przez Radę Fundacji. - Realizowanie programów działania Fundacji.
- Sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji, wymaganego przepisami rachunkowości oraz rocznego sprawozdania z działalności Fundacji, zgodnie z ustawą
o fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego, a następnie przedkładanie ich do rozpatrzenia przez Radę Fundacji oraz podawanie sprawozdania do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na stronach internetowych Fundacji. - Realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź z postanowieniami niniejszego Statutu.
- Uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nie przewidzianych Statutem
należy do kompetencji Radę Fundacji.
- 19
Zarząd Fundacji odpowiada przed Radą Fundacji za realizację celów statutowych Fundacji oraz za prawidłowość i celowość (racjonalność) działań podejmowanych przez Fundację.
- 20
Zarząd Fundacji podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym do ważności głosowania wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu Fundacji. W sytuacji, gdy Zarząd Fundacji jest jednoosobowy uchwały jednomyślnie podejmuje Prezes Zarządu Fundacji.
- 21
- W posiedzeniach Zarządu Fundacji mogą uczestniczyć członkowie Rady Fundacji oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym.
- W posiedzeniach Zarządu Fundacji mogą uczestniczyć kierownicy jednostek organizacyjnych oraz inni pracownicy Fundacji w celu udzielenia wyjaśnień. Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak, niż raz na kwartał.
- 22
Rada Fundacji jest organem nadzorczym, odrębnym od organu zarządzającego
i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania nadzoru.
- 23
- Rada Fundacji składa się od 2 do 3 członków powoływanych i odwoływanych przez Fundatora, w drodze uchwały w każdym czasie.
- Rada Fundacji wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- Członkowie Rady Fundacji:
- nie mogą być członkami organu zarządzającego,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane
z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, - mogą otrzymywać, z tytułu pełnienia funkcji w takim organie, zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie.
- W posiedzeniu Rady Fundacji mogą uczestniczyć członkowie innych organów Fundacji, Fundator oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym.
- W posiedzeniu Rady Fundacji mogą uczestniczyć kierownicy jednostek organizacyjnych oraz inni pracownicy Fundacji w celu udzielania wyjaśnień.
- Rada Fundacji wydaje rozstrzygnięcia w formie uchwały.
- 24
- Szczegółowy tryb działania Rady Fundacji określa „Regulamin Rady Fundacji”, uchwalony przez Radę Fundacji. Tryb działania Rady Senioralnej musi być zgodny ze Statutem Fundacji.
- Posiedzenie Rady Fundacji zwołuje przewodniczący Rady Fundacji w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w roku.
- Do uprawnień Rady Fundacji należy przede wszystkim:
- Opiniowanie, kontrola i nadzór nad realizacją okresowych lub/i wieloletnich planów działalności Fundacji opracowywanych przez Zarząd Fundacji,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Fundatora lub Zarząd Fundacji,
- wyrażanie opinii i nadzór w przedmiocie ustanawiania nagród, wyróżnień, odznaczeń
i innych form uhonorowania osób fizycznych i osób prawnych zasłużonych dla idei lub celów Fundacji, - opiniowanie rocznych sprawozdań finansowych Fundacji.
- Członkowie Rady Fundacji posiadają uprawnienia w zakresie wewnętrznego nadzoru działalności Fundacji.
- Rada Fundacji podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym
do ważności głosowania wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków.
W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Fundacji. W sytuacji Rady jednoosobowej uchwały jednomyślnie podejmuje Przewodniczący Rady Fundacji.
- 25
- Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach w systemie bezkadencyjnym.
- Do Rady Fundacji może wejść osoba fizyczna, przedstawiciel osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości.
- Członek Rady Fundacji może zrezygnować, w formie pisemnej, z członkostwa
w Radzie. - Rada Fundacji współpracuje z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi, działającymi w zakresie objętym ideą i celami Fundacji oraz osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie ideą i celami Fundacji.
- Pracą Rady Fundacji kieruje oraz reprezentuje ją na zewnątrz i wobec Zarządu Fundacji Przewodniczący Rady Fundacji.
- Ustanie członkostwa w Radzie Fundacji następuje z chwilą złożenia rezygnacji
z pełnienia tej funkcji, odwołania albo śmierci osoby pełniącej niniejszą funkcję.
- 26
- Zabrania się udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji, w stosunku do jej Fundatorów, członków organówi pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi.
- Zabrania się przekazywania majątku Fundacji na rzecz Fundatora, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, gdy przekazanie to następuje bezpłatnie lub po preferencyjnych warunkach.
- Zabrania się wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz Fundatora, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystywanie wynika bezpośrednio ze statutowego celu Fundacji.
- Zabrania się zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów,
w których uczestniczy Fundator, członkowie organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Rozwiązanie i likwidacja Fundacji
- 27
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
- Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator, w drodze jednomyślnej uchwały, podjętej na wniosek Zarządu Fundacji.
- Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Zarząd Fundacji.
- Majątek pozostały po likwidacji przeznacza się na cel statutowy Fundacji,
w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji.
Zmiany Statutu
- 28
Zmiany w Statucie Fundacji dokonuje Fundator na wniosek Zarządu Fundacji lub z własnej inicjatywy.
Postanowienia końcowe
- 29
- Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie, do dnia 31 marca, sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły.
- Statut wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2017 r.